Když se nemůžu bavit... Dětské knihy, které pomáhají se strachem a úzkostí

27.02.2021

Každý už asi během posledního roku zažil momenty, kdy se bavit nedokáže, cítí se vyčerpaný a nemá odkud brát. Pokusy o rozveselení ho spíše rozčilují nebo rozesmutní. V tomto článku bych ráda nabídla něco těm, kteří si tak připadají právě teď, nebo mají někoho takového doma.

Na českém trhu za posledních pár let vzniklo několik velmi zajímavých pohádek, které dokáží pohladit po duši,  a příběhů, které na příkladech ukazují cesty, jak se přenést přes těžké emoční chvíle. Postupně vás zde s nimi seznámím.

Naší momentálně nejoblíbenější je obrovská, tlustá kniha s názvem Neboj, neboj. Obálka i titul působí dojmem, že je určena malým čtenářům, ale spíše bych ji doporučila školním dětem od osmi let výše. Knihu nemusíte číst od začátku do konce, stačí jen začít listovat a  hledat na stránkách, co vás zrovna zaujme. Průvodcem celou knihou je kluk Jirka, který na začátku potká pana Stracha a zažívá s ním různá dobrodružství. Společně s ním se dozvíte, jak strach vzniká, jaká je jeho role v našem prožívání, najdete zde jednoduché úkoly a techniky práce se strachem, dočtete se důležité informace o nočních můrách i o panických atakách a v neposlední řadě si užijete vtipné komiksy a komentáře. My už takhle listujeme několik večerů a vždy se dozvíme něco nového nejen o strachu, ale i o sobě navzájem. Je to skvělá příležitost popovídat si o tom, čeho se bojíme my sami a co se svými strachy děláme. 

  V sérii "Jak přežít, když" už vyšlo několik oblíbených titulů k práci se vztekem, poruchou pozornosti, šikanou, teď se nejvíce hodí publikace, která se věnuje strachu a úzkosti. Sérii doporučuji často nejenom straším dětem k samostatnému čtení, ale i rodičům. Přináší základní přehled o tom, jak problém vzniká, a hlavně mnoho technik, jak s ním pracovat. 

Pro nejmenší nás zaujala knížka s nádhernými ilustracemi, posuvnými obrázky a úsporným textem. Ukazuje některé situace z pohledu dětské fantazie, která dokáže vytvářet strašidelné scénky i v místech, kde se nic strašidelného neděje. Po vysunutí okýnka pak zjistíte, jaká je realita. Je skvělou příležitostí povídat si s nejmenšími o situacích, kdy má jejich strach velké oči. Někteří to určitě dokáží i nakreslit a pak možná sami nebo s rodičem nakreslit i verzi, jaká je realita. 

Tuhle knihu jsem ještě nečetla, ale moc se na ni těším. Některé knihy od Mornštajnové patří mezi mé velmi oblíbené a pevně věřím, že se jí povedla i kniha pro děti. Tématicky rozhodně sedí k dnešní době a zároveň podle popisu odráží jeden z nejdůležitějších principů, které se snažíme klientům v terapii předávat: čím více se budeme snažit nepříjemné emoce odhánět, tím spíše se budou vracet. Musíme se je naučit přijmout, "skamarádit se s nimi", pochopit jejich význam. Tím se je naučíme používat v momentech, kdy se nám hodí a ve chvílích, kdy dotírají budeme umět s klidem říct "Ne, děkuji, teď tě nepotřebuji.".

S vtíravými myšlenkami se v dnešní době asi potkává téměř každý z nás. Děti nejsou výjimkou, i když o tom mnohdy nedokáží mluvit na přímo a všímáte si možná jen různých změn nálad. 

V této knize vám dva experti na zvládání úzkostí nabízejí dovednosti založené na kognitivně behaviorální terapii, které vám pomohou odpoutat se od rušivých myšlenek, překonat zahanbení, které s sebou takové myšlenky nesou, a snížit vaši úzkost. Pokud vás trápí brouci v hlavě neboli rušivé, vtíravé myšlenky, můžete mít obavy z toho, co tyto myšlenky vypovídají o vás. Zdá se vám, jako by to byla zpráva pro vás, která vám chce něco říci. Pravda je ale jinde. Jsou to JEN myšlenky. A nejste v tom sami. Na světě jsou miliony lidí, kteří se potýkají s podobnými nepříjemnými a otravnými myšlenkami. V knize se setkáte s řadou z nich a díky příkladům ze života poznáte, že nad vtíravými myšlenkami můžete vyhrát.

Dostaňte děti ven © Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky